Наркотична кома, як не довести до неї — лікар центру «На Грані»

Лікування наркоманії

Що таке наркотична кома та як вона виникає?

Наркотична кома – це стан, що характеризується пригніченням дихальної діяльності і блокуванням нормальної роботи центральної нервової системи внаслідок вживання наркотичних речовин.

Найчастіше кома настає в результаті передозування опіатами, барбітуратами, сумішами для куріння, солями PVP. Наркозалежний здебільшого навіть не знає, що саме він приймає: у складі більшості сучасних наркотиків майже завжди присутні синтетичні домішки, якими розбавляють діючу речовину для зменшення ціни на продукт.

Наслідки наркотичної коми

Наслідки їх взаємодії з організмом – непередбачувані і часто саме ці домішки призводять до виникнення коми. В одного і того ж продавця наркотику можна придбати один і той же товар, але різної якості, з різним співвідношенням діючої речовини і, власне, хімічних домішок.

Це призводить до того, що розрахувати необхідну і відносно безпечну дозу виявляється неможливим, що загрожує передозуванням. Також кома виникає і при передозуванні аптечними таблетками: снодійними, знеболюючими, нейротропними і кардіологічними препаратами.

Не варто навіть намагатися лікувати цей стан самостійно, оскільки залежна людина може загинути. Навіть якщо людину вдається врятувати вдома, з часом в неї можуть відмовити внутрішні органи, оскілки така гостра інтоксикація, що призвела до коми, ніколи не проходить для здоров’я безслідно.

Додатковий ризик тут з’являється також тоді, коли після виходу з наркотичної коми залежний продовжує приймати наркотики, як і трапляється найчастіше. Саме тому не слід зволікати і зі зверненням до нарколога, і в центр реабілітації.

Наслідками наркотичної коми дуже часто являються інвалідність, важкі психічні розлади і смерть.

Зовні людина у стані такої коми виглядає наче уві сні, але при цьому не контролює власні фізіологічні позиви і не реагує на зовнішні подразники.

Записатись на консультацію

Стадії та симптоми наркотичної коми

Наркотична кома розвивається стадіями: це – засинання, поверхнева кома, далі глибока кома і після цього пробудження або смерть.

Розглянемо основні симптоми токсичної коми, залежно від ступеню ураження центральної нервової системи хворого.

Спочатку, протягом перших півгодини в залежного з’являється слабкість, людина стає загальмованою, в неї порушується координація і вона засинає або втрачає свідомість. Досить швидко шкіра набуває неприродній колір, з’являється синюшність, підвищується пульс, а тиск, навпаки, падає, зіниці очей звужуються та не реагують на світло. Послаблюється тонус м‘язів, часто виникають спазми і судоми. Відсутні базові неврологічні рефлекси.

Іноді у пацієнта спостерігають патологічний рефлекс Бабінського – коли при подразненні ступні рефлекторно згибається великий палець. Якщо вчасно не вжити заходів – наступає пізня стадія або глибока кома.

Цей стан також характеризується послабленням мускулатури, зниженням температури тіла, сухістю шкіри, зниженням частоти серцебиття і неритмічним диханням. Але тут, окрім небезпеки різкого падіння тиску, можливі також набряк легенів і зупинка дихання. У стані розслаблених м’язів в людини язик може запасти в горло. Знижується також і надходження кисню у тканини внутрішніх органів людини.

Глибока наркотична кома – це смерть для людини?

У більшості випадків глибока кома для людини закінчується смертю, окрім, звичайно, екстреної наркологічної допомоги, проте, нажаль, таких випадків, коли пацієнта вдається вивести зі стану глибокої коми досить мало.

Якщо все ж таки людину встигли вивести з коми – лікарі-наркологи супроводжують цей процес відновленням центральної нервової системи, гемодинаміки, кровообігу та роботи серця, оскільки досить часто такий вихід ускладнюється тим, що саме під час нього в пацієнта виникають незворотні ураження психіки.

Повторимось, що самостійно намагатись вивести людину з наркотичної коми – практично неможливо і небезпечно, єдине вірне рішення – це негайний виклик лікаря-нарколога.

Як лікується наркотична кома?

Клінічні методи виведення людини зі стану коми включають в себе:

 • вентиляцію легенів;
 • інтубацію трахеї;
 • непрямий масаж серця;
 • промивання шлунку для зниження всмоктування наркотичних речовин;
 • примусова гідратація, коли лікар внутрішньовенно вводить пацієнту глюкозу, хлорид калію і гідрокарбонат натрію, застосовуючи при  цьому сечогінні препарати;
 • за необхідності гемодіаліз (являє собою позаниркове очищення крові і застосовується у перші години коми за умови нормальної роботи серця);
 • введення антидоту (найчастіше це антагоніст опіоїдних рецепторів);
 • нормалізація роботи внутрішніх систем і органів.

Оскільки основною причиною смерті людини у стані коми, поряд із зупинкою серця, є асфікція, особливу увагу лікарі приділяють вентиляції легенів, за необхідності пацієнта підключають до апарату ШВЛ, проводять оксигенотерапію.

Як бачимо, в домашніх умовах надати таку допомогу пацієнту неможливо і відстрочення виклику лікаря може призвести до летального наслідку, тобто смерті.

Ризик настання наркотичної коми загрожує кожному, без виключення, наркозалежному, оскільки людина поступово звикає до певної дози наркотику і обов’язково починає її підвищувати, чим і створює умови для передозування.

Черговий раз підкреслимо важливість якнайшвидшого визначення перших симптомів коми і, відповідно, негайного реагування. Кома зазвичай розвивається поступово: після прийому речовини людина стає млявою, відчуває слабкість, сонливість, в неї порушується координація рухів, вона шукає місце, де прилягти, мляво реагує на зовнішні подразники. Саме на цій першій стадії можливо випередити настання глибокої коми і врятувати життя, тому зволікати із викликом лікарів вкрай небезпечно.

Відзначимо також, що у випадку успішного виведення наркозалежної людини зі стану коми в неї розвивається надпотужна депресія, що становить додаткову загрозу подальшого вживання наркотику.

Тому рекомендується негайно звернутись за допомогою у спеціальний центр реабілітації для людей із залежностями, де пацієнт буде знаходитись під постійним наглядом і отримає необхідну медикаментозну та психоемоційну підтримку.

Записатись на консультацію

Оцените автора
Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Добавить комментарий

 1. Леонид

  Невід’ємна частина інєкційних наркоманів ,нажаль((

  Ответить
 2. Наталія

  Дякувати Богу та усім спеціалістам На Грані я не дійшла до такого, Ваша команда повернула мене до життя! За що я Вам дуже вдячна!!!!

  Ответить
 3. Вадим

  Дуже пізнавально. Дякую автору

  Ответить
 4. Виталий

  Дякую за корисну інформацію!!!

  Ответить
 5. Євген

  👍якісна стаття!

  Ответить
 6. Леонід

  Неприємно але факт.

  Ответить
 7. Олександр

  Цікаво

  Ответить
 8. Олександр

  У кого є такі проблеми, — раджу звертатись до спеціалістів, рекомендую!

  Ответить
 9. Дмитро

  Дякую за інфо

  Ответить
 10. Аноним

  Дуже корисна інформація !

  Ответить
 11. Костянтин

  Дякую , дуже корисна інформація

  Ответить
 12. Наталія

  Дякую!

  Ответить
 13. Анатолій

  +

  Ответить
 14. Аноним

  Фантастично!

  Ответить
 15. Игорь

  Дуже вежлива та дійсно правильно та цікаво викладен матеріал !

  Ответить
 16. Вікторія

  Корисна інформація!

  Ответить
 17. Максим

  Нехай Господь оберігає Вас , дякую.

  Ответить
 18. Максим

  Дякую

  Ответить
 19. Альона

  Це страшно дуже, дякую за інформацію.

  Ответить
 20. Максим

  Ви молодці робите велику справу .

  Ответить
 21. Віталій

  Дуже лячно.. Дякую за якісне лікування

  Ответить
 22. Юлія Олексіївна

  Дуже ДЯКУЮ! Коли людина стикається з такого роду проблемами,варто знати,що ВСЕ МОЖНА ЗМІНИТИ НА КРАЩЕ!

  Ответить