Шизофренія та алкоголізм

Шизофренія та алкоголізм Лікування алкоголізму

Визначення захворювання «алкогольна шизофренія»

В сучасний час з алкоголізацією і наркотизацією населення, що набирає загрозливих обертів населення, з’являються ускладнені нові, що вимагають вивчення з боку різних спеціалізацій медицини – наркології та психіатрії, захворювання та розлади.

У цій статті розглянемо захворювання, яке висвітлюється досить недавно, але не менш гостро хвилює як лікарів, так і родичів хворих — алкогольна шизофренія. Як таке в медичному реєстрі захворювань алкогольна шизофренія не вказується, можна розглядати як стан, так і розлад, як психічний, так і фізичний.

При затяжному зловживанні алкоголем розвивається як фізична і психологічна залежність, алкоголь впливає обмінні процеси, порушує роботу всіх систем організму, розхитує психіку, веде до деградації людини у суспільстві. Так як алкоголь ставитися до психоактивних речовин, що змінює свідомість і впливає протягом психічних процесів, сформована залежність від спиртного в 80% випадків провокує розвиток психічних захворювань або обтяжує симптоматику вже присутніх хвороб.

Хвора на алкоголізм людина методично тривалий час отруює свій організм спиртним, у тому числі і головний мозок, який є дуже чутливим до токсичного впливу органом, страждає вся центральна нервова система людини. Подібні дії призводять до:

  • органічних ушкоджень мозку;
  • накопичення продуктів розпаду алкоголю;
  • порушенням у передачі нейромедіаторів;
  • руйнуються нейронні зв’язки;
  • відбувається збій нейрометаболізму.

Таким чином розвивається так звана алкогольна шизофренія.

Перебіг та особливості алкогольної шизофренії

Хронічне отруєння тканин мозку – аутоінтоксикація, веде до патологічних дегенеративних змін у структурі нервової системи та порушень обмінних процесів, що відбивається на психічному здоров’ї та поведінці людини.

Алкогольна шизофренія відноситься до тих захворювань, перебіг яких тривалий час ігнорується як самим хворим, так і його близькими або друзями.

Початкова симптоматика виявляється не настільки виражено, як при захворюванні на шизофренію в формі, що яскраво протікає. Деградація особистості та безповоротний розпад мислення помітні через 7-10 років вживання алкоголю.

Спочатку в стані алкоголіка можна відзначити:

  • депресивні, апатичні настрої;
  • дратівливість та відсутність контролю спалаху емоцій;
  • спалахи спонтанної люті та безпричинної агресії.

Прогресування патологічних змін у психіці відбивається у тривожності, розладах сну, частих кошмарах, перепадах настрою та суїцидальних думках. Яскравою ознакою розвитку алкогольної шизофренії можна відзначити провали у пам’яті, які поширюються на моменти сп’яніння, хворому важко відновити послідовність подій. Зафіксовано загальне погіршення когнітивних функцій, людина зазнає труднощів у запам’ятовуванні нової інформації та формуванні нових навичок, складніше адаптуватися до нових обставин, емоційне тло стає нестабільним.

Вище зазначену симптоматику розвитку настільки небезпечного і складного розладу часто вважають за краще виправдовувати, жартувати або замовчувати як алкоголіки. Так і їхнє співзалежне оточення. Але ігнорування подібних ознак розвитку загрожує подальшим розвитком шизофренічного розладу і руйнуванням всіх сфер життя людини, яка страждає на алкоголізм, вже на другій або третій стадії прогресування залежності.

Алкогольна шизофренія може виявлятися в різних формах, як правило можна виділити делірій-стан хворого після різкої відміни вживання спиртного, залежний втрачається в просторі та часі, відчуває труднощі у сприйнятті реальності, галюциноз, що виникає в результаті тривалої інтоксикації мозку, людина стає агресивно налаштованою , дезорієнтованим, відчуває різні бачення, найчастіше «потойбічного» характеру.

Неадекватний стан хворого, панічні атаки, неконтрольовані спалахи агресії розпад мислення та сприйняття, часто у стані психозу відбуваються дії на шкоду суспільству, іншим людям чи самокаліцтва чи самогубства. У подібних станах сам алкоголік рідко усвідомлює всю небезпеку, яку представляє для себе і оточуючих, не сприймає критику і не визнає проблему і відмовляється від лікування.

Багато в чому прояви алкогольної шизофренії нагадують «білу гарячку» з алкогольними психозами, які відбуваються внаслідок сильнішого отруєння тканин мозку. Якщо ж нейронні ланцюги вже порушені і пошкоджені, то повне одужання неможливе і разом з алкогольною шизофренією прогресують і інші «сплячі» психічні відхилення, — розвивається недоумство та незворотний дегенеративний психоорганічний синдром.

Явними ознаками прогресуючої алкогольної шизофренії можна назвати:

  • трудову та соціальну недугу людини;
  • фундаментальний розлад мислення;
  • неорганізованість мови;
  • відсутність навичок до навчання та адекватної оцінки навколишньої дійсності;
  • параноїдальне або фантастичне марення;
  • слухові та зорові галюцинації.

Згодом особистість деградує, «опускається», людина стає конфліктною, здійснює різноманітні аморальні вчинки за які не здатна через хворобу нести відповідальність, може влаштовувати п’яні бешкетники, бійки та інші тяжкі злочини. Хворий ставати асоціальним і якщо своєчасно не отримує допомоги, то згодом набуває деменції, енцефалопатії або інвалідності.

Прогресування психічного захворювання відбувається в геометричній прогресії навіть у дні тверезості, а кожен новий напад загрожує гострим психозом або навіть самогубством на тлі психозу.

Записатись на консультацію

Лікування алкогольної шизофренії

Алкоголізм не проходить безслідно для організму та свідомості людини, і у разі розвитку психічних захворювань необхідно грамотне правильно підібране лікування, щоб вчасно зупинити процес руйнування особистості та змінити життя хворого на краще.

Алкогольна шизофренія розвивається на тлі хронічної тривалої інтоксикації, часто процес дегенеративного розпаду мислення завуальований під різні ознаки алкоголізму, що ускладнює профілактику та визначення захворювання вчасно, але на сьогоднішній момент розроблена програма комплексного лікування, що передбачає індивідуальну тактику та успішно застосовується в наркології, прогнозувати стан та домогтися стійкої ремісії за дотримання певних інструкцій.

Лікування алкогольної шизофренії досить специфічне і передбачає, як відновлення функцій психіки пацієнта, і боротьбу з алкогольної залежністю одночасно. Часто є супутні психічні розлади та хронічні захворювання серцево-судинної системи, нирок, печінки, пов’язані із тривалим зловживанням алкоголю.

Терапевтична тактика лікування передбачає при загостренні або нападах у хворого приміщення в стаціонар і першорядне завдання – виведення із запою та детоксикація організму, щоб зменшити токсичну шкоду для мозку пацієнта, вивести продукти розпаду спирту та стабілізувати загальний стан. Можливе застосування нейролептиків, коректорів поведінки для виведення пацієнта з тривожних станів, роботи з нав’язливими думками та галюцинаціями.

Далі важливо надати медико-соціальну реабілітацію, зміцнити імунітет та нервову систему пацієнта, визначити ступінь порушення психічних функцій та рівень когнітивних порушень, скласти прогноз виходячи зі спостережень психіатра та нарколога. Патологічна симптоматика виражається в періоди ремісії у кожного пацієнта абсолютно індивідуально, але при своєчасному та грамотному лікуванні можливі не лише зупинити прогрес хвороби та розвиток недоумства, а й відновити функціональність нервової системи, психічне здоров’я та повернути соціальні навички, працездатність та позбавити залежності.

Соціально-психологічна реабілітація хворого має величезне значення у лікуванні алкогольної шизофренії та передбачає:

  • спостереження та роботу з психотерапевтом;
  • заняття у групі;
  • поведінкову та провокаційну терапію спрямовані на лікування психічних розладів;
  • повна відмова від вживання спиртного та встановлення на тверезий спосіб життя.

Соціальна реабілітація хворого проходить під наглядом і йому надається допомога та консультації в адаптації до соціуму, працевлаштування та навчання.

Важливо розуміти, що одужання та відновлення особистості можливе лише при повній відмові від спиртного та проходженні курсу реабілітації.

Ігнорування рекомендацій, вживання ведуть до деградації та руйнування особистості, симптоми повертаються і як результат хворі на алкогольну шизофренію часто стають небезпечними для себе і суспільства, поміщаються на лікування в психіатричні лікарні примусово, визнаються недієздатними через агресивність і не здатність.

Багато чого в успішному одужанні залежить від способу життя людини, індивідуальних особливостей нервової системи, своєчасної профілактики та підтримки ремісії за допомогою спеціалістів.

Записатись на консультацію

Оцініть автора
Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Віталій

    Це жутко.
    Але хлопці молодці, що допомагають людям.

    Відповіcти
  2. Альона

    Дуже страшно навіть читати… Дякую, за корисну інформацію.

    Відповіcти
  3. Юлія

    Дякую! Комплексний підхід! Як це ДОБРЕ! Підняти людину з колін,обігріти,вислухати,професійно обстежети,надати інформацію.За цією невеличкою статею,стоїть кропітлива праця небайдужих людей! Ви круті!

    Відповіcти