Біла гарячка чи алкогольний делірій

Лікування алкоголізму

Причини виникнення білої гарячки

Стан психозу, викликаний тривалим періодом вживання алкоголю, та був різким його припиненням.

Виникненню даної патології також можуть сприяти черепно-мозкові травми, вживання непридатних для пиття рідин, що містять спирт, порушення обмінних процесів у головному мозку (що з’явилися, знову ж таки, внаслідок зловживання алкоголем).

Білою гарячкою страждають залежні з другою чи третьою стадією алкоголізму, коли присутні вже психологічна та фізіологічна залежність від речовини та запійні стани.

Незважаючи на комічне, насмішкувате сприйняття суспільством цього розладу, делірій несе пряму загрозу життю хворого. За ненадання допомоги можуть відмовити відразу кілька систем організму і настати поліорганна недостатність (в основному це порушення роботи дихальної та серцево-судинної систем, печінки та нирок).

Також унаслідок делірію в людини можуть розвинутися важкі психози, наприклад, корсаковський психоз, у якому незворотно деградує пам’ять, залишається хронічне почуття тривоги, розвивається параліч. Все це часто закінчується летальним кінцем.

Ознаки алкогольного делірію

Розпізнати ознаки білої лихоманки заважає її схожість з поведінкою людини в стані сп’яніння: хворий частково зберігає здатність оцінювати реальність, але в цей час може вже перебувати у владі галюцинацій, зорових і слухових, що становить небезпеку як для неї самої, так і для оточуючих.

Ознаки делірію проявляються зазвичай другий – третій день після припинення вживання, у тому числі виділяються следующие:

  • тривога та занепокоєння, порушення сну;
  • стрибки тиску;
  • почервоніння шкіри обличчя, очей;
  • тахікардія, прискорене дихання, підвищена пітливість, тремор;
  • порушення мови (незрозуміла, нечітка мова);
  • біль голови, нудота.

Ці ознаки можуть зростати протягом тижня. Іноді цей час напади суміжуються тимчасової нормалізацією стану. За цей час, при наданні допомоги, людина виходить із цього психозу, переважно провалюючись у глибокий сон, рідше – поступово.

Стадії перебігу психозу

Протікання самого психозу поділяється на три стадії.

На першій людині різко змінюється настрій, від тривоги до ейфорії і потім до депресії, причому стан погіршується в другій половині доби, у вечірній час. Тут з’являються зорові галюцинації та безладна мова. Це так званий загрозливий етап.

Другий етап – делірій. Тут у хворого галюцинації стають найінтенсивнішими, набувають загрозливого характеру. Інші симптоми білої гарячки теж стають більш вираженими.

Третя стадія – агресивний етап. Тут є вже гостра загроза життю людини. Це набряк мозку. Зовнішньо до стану психозу додаються судоми, зіниці стають розширеними.

Звичайно, третя стадія є найнебезпечнішою, але від того, наскільки швидко людині буде надано першу допомогу, залежить наявність незворотних наслідків взагалі. Тому діяти треба з появою найперших ознак делірію, не чекаючи погіршення стану.

На першій стадії ці ознаки мають психологічний, ніж фізіологічний характер: це описані вище перепади настрою, тривога, різкі рухи, швидка нечітка мова.

Записатись на консультацію

Симптоми білої гарячки

При перших симптомах білої гарячки людині можна допомогти в домашніх умовах, чекаючи на той час медичної допомоги.

По-перше, рекомендується забезпечити хворому горизонтальне положення, постаратися покласти його в ліжко. Потім слід прикласти холодний компрес до голови хворого і надати йому питво. При цьому потрібно захистити людину від будь-яких дратівливих факторів та дати снодійні чи заспокійливі препарати.

Як важка форма інтоксикації, біла гарячка вимагає відповідного медичного втручання для виведення людини з цього стану, що в домашніх умовах зробити неможливо. Насамперед лікування є купірування (погашення) збудження. Для цього хворому вводять розчин Сибазону, сильні заспокійливі та психотропні препарати. Потім за допомогою крапельниці відновлюють водний баланс, роботу шлунково-кишкового тракту, відновлюють гемодинаміку (кровообіг), дихання, роботу серця, печінки та нирок. Обов’язково вводять поживні речовини та вітаміни, знову ж таки, внутрішньовенно.

Існує невелика особливість жіночого делірію, що відрізняє перебіг розладу саме у жінок. Це підвищена депресивність, нервозність, агресія та розлади сну ще до настання психозу. Своєрідний провісник, якого у чоловіків немає.

Класифікація алкогольного делірію

  • Класична форма, найпоширеніша. Включає весь список зазначених раніше симптомів. Тут психоз розвивається плавно, і настання гострої стадії залежна людина може ще довго зловживати спиртним;
  • Люцидний вид делірію. Починається різко. У хворого немає вираженого галюцинозу, але яскраво виражений невроз іпохондричного типу (незрозумілий страх за здоров’я, тривога). Також спостерігається порушення координації рухів, соматичні розлади;
  • Абортивна форма. Галлюцинації – фрагментарні (бачення окремих частин тіла), виражені слабо. У той самий час сильне хвилеподібне відчуття страху, депресія;
  • Професійний вигляд. При ньому хворий страждає від втрати пам’яті, як довгострокової, так і короткострокової. Повторює звичні рухи, як одягання, роздягання, або механічні прості рухи, пов’язані з професійною діяльністю. У цьому здійснювати інші, складні руху тіла людина виявляється нездатний;
  • Муситуюча форма. Сюди, окрім розладів, описаних при професійній формі, додаються порушення роботи внутрішніх органів та посилюється рухова недієздатність;
  • Атипова форма. Має подібність до шизофренії: яскраві галюцинації, марення, манії.

Нагадаємо, що часто ігнорування своєчасного лікування делірію веде до незворотних наслідків, роблячи людину інвалідом. Саме гострий алкогольний психоз, біла лихоманка часто є приводом для звернення до реабілітаційного центру.

Для багатьох хворих цей стан сам по собі є таким, що лякає, що змушує вперше переглянути свій спосіб життя самостійно, але допомога і підтримка фахівців, психокорекція, групова терапія мають величезне значення, особливо на перших етапах одужання залежного.

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Олександер

    Відповідальний підхід до кожного пацієнта.

    Відповіcти
  2. Максим

    Дякую

    Відповіcти
  3. Віталій

    Навіть не знав, що в цій проблемі є етапи.
    Все добре розписано і роз’ясненно.

    Відповіcти
  4. Юлія

    Хочу принести Вам свою подяку! Важлива інформація,яка дає змогу звернутися за допомогою! Адже в домашніх умовах,коли людина перебуває в неадекватному стані,припинити це майже неможливо безболісно для себе,і звичайно для близьких….

    Відповіcти
  5. Ольга Юріївна

    Лікування алкоголізму сложний процес особливо якщо є ускладнення.
    Дякую !!!
    Дуже цікаво і доступно

    Відповіcти