Бензодіазепінова залежність: що це і як лікувати?

Лечение бензодиазепиновой зависимости Блог

Що таке бензодіазепіни?

Бензодіазепіни – препарати класу седативних, мають також протисудомний, снодійний та протитривожний ефект. Виявляючи транквілізуючу дію, ці препарати викликають психологічне та фізичне звикання при тривалому застосуванні.

Не дивно, що такі ліки користуються популярністю у людей, які страждають на наркозалежність.

Відмінною особливістю хворих, які приймають бензодіазепіни є певний розлад поведінки, компульсив, коли пацієнт стає переконаний, що зменшення або відмова від прийому препарату призведе до катастрофи особистості: у хворого розвивається іпохондрія, коли будь-які тілесні симптоми сприймаються з надмірною тривогою. ліки.

Зазвичай пацієнти, які у бензодіазепінову залежність, вже мали когнітивний розлад до початку прийому препарату. Підвищуючи рівень гормону щастя, дофаміну, ці препарати після закінчення вже 3-х тижнів прийому викликають толерантність в організмі через порушення роботи рецепторів мозку, внаслідок чого хворий перестає отримувати звичний ефект і, відповідно, збільшує дозування.

Серед найпоширеніших бензодіазепінових препаратів такі: Ксанекс, Валіум, Лоразепам, Діазепам.

Ознаки залежності від бензодіазепінів

Оскільки сам пацієнт часто не здатний розпізнати звикання і навіть визнати сам факт психічної залежності від ліків, рекомендуємо близьким людям звернути увагу на появу у людини наступних ознак, характерних для цієї залежності:

  • погіршення зору;
  • шлункові розлади;
  • втрата апетиту;
  • підвищена сонливість; агресивність;
  • проблеми з концентрацією та координацією;
  • мова стає незв’язною;
  • депресія.

Серйозною перешкодою для самостійного припинення вживання бензодіазепінів для людини, яка потрапила в залежність, є швидке настання синдрому відміни – абстиненції, – коли протягом короткого часу, до 2-х діб без прийому препарату, у залежного з’являються такі ознаки наркотичної «ломки», як сильна головний та м’язовий біль, конвульсії, судоми, безсоння та тахікардія, нудота, підвищене потовиділення.

Також виявляються психічні розлади:

  • перепади настрою;
  • суїцидальні думки;
  • тривожність;
  • панічні атаки.

Також різке припинення прийому ліків може спричинити синдром «рикошету», коли загострюються симптоми, через які і було призначено препарат. Серед них в основному розлади психіки, як ті ж панічні атаки, тривожність та безсоння, алкогольна залежність та посттравматичний синдром.

Записатись на консультацію

Як лікувати від бензодіазепінової залежності?

Закономірно, що ця залежність формується набагато швидше при поєднанні бензодіазепінів з алкоголем, що, природно, протипоказано.

Загалом же курс прийому цих ліків не повинен перевищувати двох – чотирьох тижнів. Підкреслимо, що терапія препаратами бензодіазепіну в основному призначається пацієнтам, які вже страждають від тієї чи іншої хімічної залежності, і ці ліки покликані полегшити синдроми фізичної відміни та панічних атак, спричинених наркотичними речовинами – галюциногенами, які раніше приймалися. Звідси випливає схильність такого пацієнта до перевищення доз ліків з метою досягти ейфорії під впливом його залежного мислення. Тому, як сам курс прийому препарату, так і його плавне завершення необхідно проходити під контролем фахівця, адже серед побічних ефектів від поєднання бензодіазепінів з іншими ліками, що пригнічують центральну нервову систему або опіоїдами, трапляється важке пригнічення дихання з летальним кінцем.

Сам план зниження дози прийому препарату підбирається для кожного пацієнта індивідуально, з урахуванням впливу інших лікарських препаратів і особливостей переносимості їх організмом.

Стандартної схеми поступового виходу немає, що вкотре свідчить про необхідність контролю та спостереження фахівця.

Що посилює небезпеку зростання бензодіазепінової залежності – це шляхи його поширення на ринку заборонених наркотиків: поряд з появою таких нових психоактивних речовин класу бензодіазепінових, як «дизайнерський бензодіазепін» або «хімічні речовини для досліджень», основні джерела його потрапляння на ринок – це, законна торгівля ліками, що містять бензодіазепін, на всіх точках продажу фармацевтичних препаратів

Це також може бути витік на самому виробництві або на оптових точках продажу, в кабінеті лікаря або роздрібної аптеки, також практикується повторне використання рецептів.

Для лікування бензодіазепінової залежності необхідно, по-перше, прийняти той факт, що ця залежність нічим не відрізняється від будь-якої іншої наркотичної залежності і тому потребує комплексного підходу, який включає як медикаментозну дію, так і психотерапію.

До першого методу відноситься детоксикація, пройти яку самостійно – неможливо через сильні симптоми синдрому відміни у бензодіазепінових препаратів, тому кваліфікована допомога – необхідна. При ній пацієнту вводять внутрішньовенно індивідуально підібрані речовини, призначають психостабілізатори, що полегшує абстиненцію і очищає організм.

Після цього дуже плавно починають зменшувати дозування бензодіазепіну, що приймається. Додатково також призначають препарати, що підтримують заспокійливу дію. Повторимо, все це можливо лише у спеціалізованій установі – клініці чи реабілітаційному центрі.

А враховуючи величезну роль психологічної підтримки для досягнення позитивного результату, реабілітаційний центр – найбільш підходящий варіант: тут у пацієнта визначають його рівень залежності, ступінь наслідків вживання бензодіазепінів для його психіки, загальний психічний стан, світосприйняття та, що важливіше, його ставлення до своєї проблеми ( визнання залежності, бажання одужувати, самокритичне мислення та сила волі).

Завдання персоналу реабілітаційного центру, крім виходу пацієнта з депресії, – допомогти людині визначити причину своєї залежності та позбутися її.

Записатись на консультацію

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Альона

    Дякую за інформацію.

    Відповіcти
  2. Юлія

    Дякую,що підходите індивідуально до різних ступенів захворювання! Це кропітлива праця!

    Відповіcти
  3. Юлія

    Щиро вдячні ми зі своєю родиною Вам!

    Відповіcти