Чим небезпечні соціальні мережі?

Лікування ігроманії

Сфера впливу залежність від соц. мереж

Проблема залежності сучасної людини від соціальних мереж хоч і не лякає, але, як мінімум, вона вже існує і помітно впливає на життя такого залежного.

Порівняно з ігроманією така залежність не призводить до фінансових втрат та кредитів. Соціальні мережі, звісно, не викликають і фізіологічних порушень мозку чи інших органів людини, чого призводить наркотична залежність чи алкоголь.

Головний вплив такого розладу – його назва: це соціальна сфера життєдіяльності.

А оскільки цих сфер не так багато, лише чотири:

  • біологічна;
  • психологічна;
  • соціальна;
  • духовна.

Тому не можна применшувати значення кожної з них. Відомо, що психоемоційний стан людини може безпосередньо впливати на її фізичне здоров’я, це називається психосоматикою. Коли гострі емоційні переживання викликають такі захворювання, як гіпертонія, діабет, виразка і рак.

Роль соціуму в житті людини – визначальна, тому що сама людина – істота соціальна і для комфортного життя та саморозвитку їй завжди потрібна «зворотний зв’язок» від оточуючих, від суспільства.

Наведемо приклад на Піраміді Маслоу, де ієрархія людських потреб структурована у формі піраміди і перший, нижній рівень – це потреба у безпеці, воді та їжі, а останній, верхній – це якраз суспільне визнання.

З цього ж малюнку, піраміди, випливає, що для того, щоб досягти цієї найвищої мети, людині необхідно реалізувати всі попередні потреби, одна з яких, наприклад, самореалізація.

Це означає, що з громадського визнання треба бути, як мінімум, самостійною і самодостатньою особистістю. І тут проявляється найпідступніший прийом залежності від соціальної мережі, поряд зі швидким задоволенням, ейфорією та відчуттям повноти життя, яке дає наркотик – це відчуття власної важливості в соціумі без зусиль, без проходження необхідних етапів становлення особистості. Такий своєрідний “маскарад”, де учасники не можуть знати нічого одне про одного.

Причини розвитку та симптоми залежності від соціальних мереж

У соціальних мережах часто можна простежити реальні, а не віртуальні вади суспільства, особливо в тих самих споконвічних темах для суперечок і конфліктів:

  • політика;
  • релігія;
  • подружні стосунки.

Наприклад, під якоюсь статтею на одну з вищезгаданих тем розгорається дискусія, яка спочатку виглядає як обмін коментарями та репліками. І після невеликої кількості часу таке листування переростає у конфлікт, причина і тема якого вже абсолютно не пов’язана з темою тієї самої дискусії на початку статті.

Одні користувачі шалено лаються, ображають один одного, переходять на особистості. Інші обирають ролі суддів та критикують взагалі всіх учасників. Треті стають «спостерігачами» і ставляться до того, що відбувається поблажливо, з іронією і сарказмом, проте продовжують уважно стежити за процесом.

Все це підігріває приховані позиви людини до марнославства, показушності, бажання бути правим, що ніяк не сприяє саморозвитку особистості, як одиниці суспільства, а лише, навпаки, підживлюють штучне «Его», брехливе саме собою.

Ще один стимулюючий фактор соціальної мережі – це віртуальний «авторитет» користувача: кількість друзів, передплатників, позитивних оцінок публікованого матеріалу, відгуки та коментарі під його постами. Це також відчутно підвищує почуття власної важливості та дух суперництва. Проблема в тому, що таке бажання бути популярним, часто перекриває усвідомлення «навіщо».

Звідси – маса користувачів раннього шкільного віку, людей із ще не сформованою емоційно, духовно, соціально та етично особистістю, які використовують будь-яку можливість підвищити цей свій соціальний рейтинг, хоча б в інтернеті, не дбаючи при цьому ні про призначення, ні про наслідки своєї діяльності.

Записатись на консультацію

Небезпека соціальних мереж

Чи не найсильнішим мотивом, що штовхає на зловживання соціальною мережею, є бажання реалізувати своє особисте життя, завести стосунки.

Перевага такого спілкування на перших етапах знайомства, як і у звичайному листуванні – у «відстрочці» відповіді, коли є час подумати, порепетирувати, уявити реакцію співрозмовника, перечитати своє повідомлення, навіть порадитися з кимось. Все це допомагає створювати бажаний образ у сприйнятті особи, що цікавить. Але тут і небезпека: такою грою в «кращого себе» можна захопитися, і при живому спілкуванні не виправдати чужих очікувань. Одночасно є ризик, що інша людина також грає роль.

Процес цей захоплює настільки, що справді перетворюється на залежність і людина довгі місяці віддає перевагу віртуальному флірту зустрічі в реальності, втрачаючи основний сенс такого спілкування: на перше місце виходить смартфон, який завжди під рукою і в якому завжди є доступ до людини, яка нехай навіть віртуальна. .

Низькі навички спілкування легко компенсуються широким набором символів і смайлів, що несуть певний контекст.

Через війну залежний стає ще замкненим і неадаптованим.

Мережа надає можливість заробітку, переважно у торгівлі, що неспроможна не залучати сучасного споживача. Адже такий онлайн-продавець не оплачує, наприклад, оренду приміщення під свій магазин і має багато інших фінансових переваг, відповідно, у нього і нижча ціна, і каталог товарів, що оновлюється в реальному часі, і постійний зв’язок із клієнтом. Зворотний бік такого шопінгу той самий, що у будь-якому іншому інтернет-спілкуванні – без реального контакту з людиною, унаслідок чого той самий товар з онлайн-магазину може бути зовсім іншого якості.

Звичайно, безглуздо демонізувати соціальні мережі як явище, адже цей новий вид комунікацій сприяє прогресу у багатьох сферах діяльності людини, професійних насамперед: той самий миттєвий обмін інформацією між фахівцями різних областей. Залежність від соцмережі вказує на те, що у людини є психологічні проблеми зі спілкуванням у принципі. Це страхи, комплекси, недовірливість, невпевненість, одним словом, незріле мислення. Відповідно, за допомогою онлайн спілкування така людина їх компенсує.

Тому, як і в будь-якому розладі психіки, треба дивитися в корінь і якщо людина явно проводить занадто багато часу в мережі – слід шукати причини в дефектах характеру, світогляді, не соромитися звертатися за консультацією.

Записатись на консультацію

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Віталій

    Цікаво-цікаво.
    Дуже поширена проблема серед дітей та молоді

    Відповіcти
  2. Альона

    Багато нового для себе дізналась, дякую.

    Відповіcти
  3. Юлія

    Соціальні мережі лише відволікають людину від справжнього смаку життя,відводять від цілей,маніпулюють,роблячи акцент на неіснуючих задоволеннях…Як діти,так і дорослі під впливом розтрачують цінний час! А ВИ НЕВПИННО ДОПОМАГАЄТЕ ПОДОЛАТИ ЛЮДЯМ ЦЕЙ БАР’ЄР! ДЯКУЄМО ВАМ! ДЯКУЮ Я! ДЯКУЄ МОЯ СІМ’Я!

    Відповіcти
  4. Юлия

    Дякую,Вашому центру що допомогли подолати сину моєї подруги залежність від ігроманії

    Відповіcти
UK