Причини, форми та види алкогольного психозу

Лікування алкоголізму

Принцип дії етилового спирту на організм

Маловідомим фактом про небезпеку етилового спирту для розумового здоров’я людини є так звана органотропність, від грецького tropos, «поворот».

Це означає, що речовина має здатність впливати тільки на якийсь певний орган людського організму, тобто вибірково. Тут основний згубний вплив етилового спирту на головний мозок, нейротоксичний, проявляється в тому, що він проникає безпосередньо в тканини мозку, в обхід спеціальної захисної перегородки між мозком і кровоносною системою, яка називається «гематоенцифалічний бар’єр». Він є додатковим шаром нейронів тканини мозку і також спеціальним шаром клітин у кровоносного капіляра. Етиловий спирт мине цей захист і після попадання в шлунок накопичується пізніше в клітинах головного мозку у більшій концентрації, ніж у крові людини. Внаслідок такого впливу на мозок протягом тривалого часу неминуче виникає порушення його роботи та, відповідно, психічного здоров’я. Так з’являється алкогольний психоз.

Види залежних від алкогольного психозу

В останні десятиліття ця патологія у людей, які зловживають спиртним, переважає захворювання печінки, серця. Найчастіше виявляється у залежних середнього віку, близько 40 років, при регулярному вживанні слабких та міцних алкогольних напоїв. Період абстиненції («ломка» при відміні прийому речовини) зазвичай триває до двох тижнів і часто закінчується якраз білою гарячкою (алкогольним делірієм).

Рідше алкогольний психоз розвивається у залежних пенсійного віку, близько 60 років, що вживають в основному міцний алкоголь і страждають від абстинентного синдрому терміном до одного тижня, який проявляється зазвичай у вигляді нейровегетативних порушень, властивих для будь-якого типу абстиненції (астенія, пітливість, підвищений або знижений тиск) , тахікардія, тремор), до яких можуть додаватися додаткові симптоми залежно від ступеня тяжкості хворого.

Третя категорія алкозалежних, схильних до виникнення психозу, це молоді люди підліткового віку. Власне, психози вони виникають найрідше, а соматичні (фізичні, тілесні) наслідки зловживання алкоголем виражаються акцентуванням психічного статусу людини, тобто особливостями його характеру, темпераменту.

Записатись на консультацію

Форми алкогольного психозу

Серед усіх форм алкогольного психозу виділяють гострий та хронічний.

До гострого відноситься, в першу чергу, біла гарячка або делірій, найнебезпечнішим проявом якого є галюцинації, зорові та слухові, під впливом яких людина здатна завдати реальної шкоди собі та оточуючим.

Звуки та зображення у хворого під час нападу максимально реалістичні. Розвивається даний психоз при різкому припиненні вживання алкоголю після попереднього тривалого зловживання.

Щоб попередити наступ цієї крайньої стадії слід заздалегідь реагувати з появою перших її ознак, серед яких:

  • нудота та головні болі;
  • занепокоєння;
  • така тривога;
  • порушення сну;
  • тремор та пітливість.

Хворому рекомендується дати заспокійливе, забезпечити рясним питтям, зробити холодний компрес і, звичайно, звернутися до фахівця для виведення людини з цього стану, не чекаючи на ускладнення. Біла гарячка – найчастіший тип гострого алкогольного психозу, понад 80% від інших.

До гострого алкогольного психозу, слід також виділити такий його тип, як патологічне сп’яніння, як суперечливе його, психозу, прояв. Парадокс такого розладу в тому, що його причини не виявлено, і воно не залежить ні від тривалості вживання алкоголю, ні від його кількості і проходить після тривалого сну.

Даний стан зовні схожий на білу гарячку, проте, на відміну від делірію, патологічне сп’яніння виникає відразу після вживання алкоголю, а не в абстинентний період. Серед найімовірніших причин виникнення даного порушення: генетична схильність, особливості біохімії організму, а також вплив зовнішніх факторів, професії, стресів.

Хронічний тип алкогольного психозу включає цілий список розладів, серед яких відзначимо в першу чергу алкогольний галюциноз. Хронічний алкогольний галюциноз в основному є наслідком попереднього раніше гострого галюцинозу, при якому хворий відчував гранично реалістичні галюцинації, зазвичай звукові, що грозять або засуджують інтонації, що набувають з розвитком патології. До них можуть додатись і зорові образи.

Хронічні типи алкогольного психозу

При хронічному галюциноз хворий усвідомлює свій порушений стан психіки, але марення також присутній. Маячний психоз включає в себе, наприклад, марення переслідування, марення отруєння, марення ревнощів, або марення самозвинувачення. Хворий, який страждає від марення переслідування, може підозрювати в змові проти себе навіть ненатхненні предмети, часто також прибульців з космосу.

При психозі навколо ідеї отруєння хворий переконаний у ворожих намірах оточуючих або конкретної людини завдати шкоди його здоров’ю за допомогою отрут. Маячня ревнощів формується у залежного у вигляді ідей про подружню зраду, зустрічається частіше у чоловіків, що відрізняються і раніше підвищеною підозрілістю.

При хронічному зловживанні розвивається до появи про хибних спогадів, коли залежний переконує себе у наявності ознак зради протягом усього подружнього життя, постійно намагається з’ясувати стосунки, поводиться агресивно, у своїй регулярно знаходить нові «докази» неверности.

Маячня самозвинувачення, що призводить хворого в крайній стадії навіть до суїциду, проявляється у спробах звинуватити себе у вигаданих провинах або навіть у злочинах, скоєних іншими людьми. Людина страждає від почуття тривоги, страху, часто вдається до фізичного покарання себе.

Наступним частим видом хронічного алкогольного психозу виділимо алкогольний параноїд, у якому весь навколишній світ здається хворому ворожим, а своя особистість – надцінною. Залежний відрізняється замкнутим способом життя та агресією, спрямованою на рідних та близьких.

Корсаковський психоз – також яскраво виражений вид хронічного алкогольного психозу, є важку амнезію, коли хворий не орієнтується у просторі та часу, замінює реальність давніми спогадами. Стражденний цим розладом часто усвідомлює своє захворювання і тому уникає розмов, що наводять на нього. Психоз з’являється внаслідок тривалого зловживання алкоголем понад 20 років.

Важливо відзначити, що з описаних вище маревних психозах алкоголь може бути лише лише пускового механізму, а людина і раніше страждав від цих розладів психіки, лише менш вираженій формі.

Записатись на консультацію

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Максим

    Дякую за допомогу , Ви Найкращі.

    Відповіcти
  2. Віталій

    Чудові знання получаю, читаючи Ваші статті.

    Відповіcти
  3. Альона

    Дякую за корисну інформацію.

    Відповіcти
  4. Юлія

    Так,ця інформація дає поштовх на надію і спасіння! Дякую Вам,за великий вклад у здорову молодь!

    Відповіcти
  5. Юлія

    Людина,яка опинилась у скрутному становищі дійсно може найти спасіння у Вас! Ви КРАЩІ!

    Відповіcти
  6. Юлія

    ГОЛОВНЕ-ВЧАСНО ЗРОБИТИ ВИБІР!!!

    Відповіcти
  7. Юлія

    Дякую за увагу,яку ви приділяєте для людей! Психоз-це хвороба,яка на початковому етапі ніби не помітна.Але наслідки пагубні.

    Відповіcти