Проблема інтернет залежності

Проблема інтернет залежності Лікування ігроманії

Визначення інтернет-залежності

Останні 20 років набирає обертів нова проблема людства — цифрова залежність. Людина стає прив’язана до техніки, інтернету та соцмереж. Величезна кількість можливостей пропонується всесвітньою мережею, безкоштовний контент на будь-який смак, доступна інформація на будь-який запит, спілкування, угоди та покупки, перебуваючи в будь-якому куточку планети.

Незважаючи на привабливі плюси, цифрова епоха приносить нові небезпеки для людини. Комп’ютери та гаджети впливають на життя людей набагато більше ніж 10-20 років тому. Сьогодні середньостатистичний користувач приділяє 6-7 годин на день на відвідування Інтернету та соцмереж. Люди приділяють віртуальному життю занадто багато часу та зусиль, і в результаті Інтернет та технології починають деструктивно впливати на реальне життя, мислення та поведінку індивідуума.

У сучасному світі вже відкрито порушується питання про залежність людини від гаджета та всесвітньої мережі Інтернет. Як визначається такий вид залежності?

Інтернет-залежність – психічний розлад, пов’язаний із прагненням користуватися Інтернетом у надмірному обсязі, що займає дуже багато часу людини. Характеризується непрохідним нав’язливим бажанням увійти в мережу з приводу і погіршенням настрою при неможливості зробити це.

Інтернет-залежність має багато категорій, нижче наведені основні з вивчених:

  • веб-серфінг – безцільний пошук інформації в Інтернеті, недоцільне інформаційне навантаження;
  • залежність від мережевих комп’ютерних ігор;
  • відеозалежність;
  • залежність від спілкування в мережі, інтернет-знайомств, спілкування на форумах та чатах;
  • нав’язливе бажання купувати в мережі, витрачати гроші в інтернет магазинах, грати в азартні ігри;
  • кіберсексуальна залежність – бажання проводити час на сайтах і форумах, займатися кіберсексом.

Загалом, залежна від Інтернету людина прагне втекти від реальності, адже мережа дає можливість створювати образ, який влаштовує як самого користувача, так і справляє потрібне враження на інших.

Записатись на консультацію

Особливості інтернет-залежності

За допомогою технологій людина економить масу зусиль, часу та ресурсів, що дуже вигідно з економічної та трудової точки зору. З появою Інтернету у будь-якого користувача з’явився доступ до безкоштовних знань, спілкування з однодумцями, можливість витрачати гроші на будь-які, іноді не зовсім розсудливі, розваги та покупки.

На сьогоднішній момент вже можна припустити, що від 15% до 35% активних користувачів Інтернету вже страждають на цифрову залежність на патологічному рівні. Як і будь-яка хвороба, залежність від цифрових технологій та Інтернету, також може відбуватися з різних причин. У виникнення інтернет-залежності є як зовнішні, і внутрішньоособистісні причини. До зовнішніх причин формування інтернет-залежності можна віднести:

  • необхідність спілкування з відривом;
  • особливості середовища в Інтернеті, можливість знайти будь-яку цікаву інформацію та однодумців;
  • доступність самої мережі Інтернет та безліч запропонованих можливостей для розваги;
  • компенсація заниженої самооцінки чи недостатнього спілкування у соціальному житті;
  • фактор порушення здатності адаптації до реальності;
  • психологічна чи соціальна ізоляція.

Внутрішньоособистісні причини інтернет-залежності:

  • задоволення патологічних фантазій (мазохізм, садизм, педофілія);
  • депресивні стани;
  • страх спілкування в реальному світі;
  • комплекс неповноцінності;
  • незадоволеність своєю зовнішністю.

Поряд із зовнішніми та внутрішніми причинами, що сприяють залежності від інтернету, світові компанії та творці соціальних мереж працюють у тому напрямку, щоб користувач приділяв якнайбільше уваги та часу знаходженню в мережі. Сам по собі інтернет це і сховище знань, і майданчик для спілкування та покупок, навчання та розвитку, а також це фантастичний світ, де людина може створювати свій образ, образ сповнений якостей, що притягають, і позбавлений недоліків.

Згодом людина, залежна від Інтернету, перестає цікавитися та переживати за реальне життя, компенсуючи це у віртуальному світі. Все починається з того, що будь-який користувач спочатку знайомиться з можливостями, які пропонує всесвітня мережа та вибирає найбільш відповідні за індивідуальними вимогами та смаками інтернет-ресурси, майданчики та розваги. Далі в людини формується певний стиль поведінки та самоствердження за допомогою віртуального образу, профілю в мережі тощо, в цей же час відбувається і віддалення від реальності та заміщення.

Залежність стабілізується – хвороба людини набуває хронічної форми. Через деякий час і через певні обставини активність людини в інтернеті може і знижуються, але залежність від віртуального життя не тільки залишається, а й посилюється, адже незадоволений реальним світом все одно тікати в вже звичні соцмережі, чати та форуми, майданчики для ігор та інших розваг .
Починаючи з перших етапів формування неконтрольованої пристрасті до Інтернету у мисленні та поведінці людини помітні зміни, що сигналізують про проблему. Так можна відзначити ряд симптомів, що свідчать про інтернет-залежність, нижче наведено деякі з них:

  • радість при вході в мережу та розлад при недоступності інтернет-ресурсів;
  • людині хочеться постійно перевіряти соціальні мережі та всілякі повідомлення незалежно від навколишнього оточення;
  • у разі виникнення найменшого нерозуміння людина схильна швидше відмовитися спілкування, ніж розбиратися в ситуації;
  • зазвичай людина прагне обговорювати цікаві для неї теми з Інтернету, навіть з непосвяченими в це людьми, воліє шукати несуперечливі своєї точки зору;
  • втрата інтересу до спілкування наживо, втрата компанії, що не зустрічається з друзями, мінімізує проведення часу з рідними;
  • спостерігається низький рівень самоконтролю, когнітивні порушення та загальна пригніченість, занадто великий вплив інформації на психологічний стан (може призводити до нав’язливих почуттів тривоги, смутку чи радості, ейфорії);
  • порушення режиму харчування та сну, гарячковий стан, ломота в суглобах, болючі відчуття в очах;
  • відвідування сайтів просто безцільне, втрата часу, неможливість відволіктися, нехтування важливими справами.

Вплив та наслідки інтернет-залежності

Інтернет-залежність теж має наслідки, що змінюють життя людини, і не найкращим чином. Помічено та доведено, що біохімічні зміни в головному мозку інтернет-залежних людей практично ідентичні змінам при наркоманії.

Насамперед, знижуються когнітивні здібності людини, якщо телефон знаходиться фізично перед людиною, то його оперативна пам’ять знижується, а рухливий інтелект істотно гірше справляється із завданнями, мозок просто економить свої сили та ресурси. Якщо, наприклад, читання книг вимагає уважності та вдумливості, то стаття в інтернеті сприймається розсіяно, постійно відволікається увага рекламою та повідомленнями, людина починає вибірково шукати та сприймати інформацію — мислення змінюється, мозок виробляє нові нейрозв’язки, але чим більше мозок перевантажений та відволікається, створюючи зв’язки між новими видами інформації, тим нижчою є нейропластичність, думки поверхневі. Користувачеві більше не потрібно шукати нових шляхів вирішення завдань, сприймати різнобічні погляди — мережа пропонує несуперечливі та задовольняючі відомості з будь-яких питань життя.

Зафіксовано, що в інтернет-залежних людей розвивається синдром дефіциту уваги, з’являється недовіра до оточуючих, але в той же час виростає угода з інформацією, що нав’язується мережею, і помітно зростає агресивність.

Залежного охоплює технострес – це почуття тривоги, спричинене технологіями. Наприклад, соцмережі при надмірному зануренні викликають стрес. Але в них залежний шукає втіхи, під тиск стресу людина тікає у віртуальну реальність, а це посилює залежність. Часто коли людина не знає, чим зайнятися, віддаляється, навіть перебуваючи в компанії, в телефон.

З’являються так звані «незакриті попелиці», це коли людина відчуває труднощі у фокусуванні на реальному процесі або роботі, не приділивши часу соцмережам. Зміни мислення та поведінки призводять до змін і в емоційному плані – інтернет-залежний стає відчуженим та поверховим у своїх судженнях. Розучується самостійно приймати рішення та нести за них відповідальність. Створюється певна ілюзія хибних знань, самовпевненість, яка не підкріплена дійсною освітою та розвитком. У залежних яскраво виражається патологічний потяг до Інтернету та синдром відібрання, коли недоступність мережі викликає різко негативні емоції. Як наслідок, основними наслідками інтернет-залежності можна встановити такі явища як:

  • безцільна втрата часу;
  • відсутності користі у реальному житті;
  • відсутність розвитку критичного мислення;
  • не формується стійка життєва позиція;
  • посилюються реально існуючі психічні розлади та особистісні проблеми;
  • явище цифрового аутизму/ недоумства (мозок залежного практично не розвивається і не прогресує).

Люди, які активно використовують Інтернет і гаджети, слід задуматися про вплив нових технологій на життя, раціонально використовувати і особливо акуратно використовувати в навчанні та розвитку дітей. Кожному користувачеві Мережі рекомендується ретельно фільтрувати інформацію, контролювати проведення часу.

Не інтернет змінює наше мислення – це ми робимо самі, неправильно використовуючи технології.

Записатись на консультацію

Черватюк Тарас Сергеевич, в 2020 году прошел полный курс реабилитации в нашем тренинг-центре и по сегодняшний день выполняет обязанности старшего изменения, пройдя перед этим путь от волонтера к консультанту, работает на развитие реабилитационной деятельности при организации "На грани", ведет информационные группы, занятия по духовно-нравственному развитию, занимается профилактикой вне центра.
Также прошел обучение на базовом семинаре-тренинге по химической зависимости с 15.08.21 по 29.08.21 в городе Одесса, который был организован Общественным союзом "Международный антинаркотический союз "Реванш". Участвовал в сезонных лагерях Международного Антинаркотического Форума в Закарпатье и Одессе где бывшие зависимые, а ныне – руководители центров, специалисты по проблеме зависимости со всей страны проводили собственные спикерские, лекции и тренинги.

Оцініть автора
Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Альона

    Корисно було почитати, дякую.

    Відповіcти
  2. Юля

    Як все добре описано! Лише прийняти рішення, звернутися за допомогою,і ВСЕ МОЖНА ЗМІНИТИ! Дякую ВАМ!

    Відповіcти