Зміна мислення під час залежності

Лікування наркоманії

Залежність – це хвороба розуму, душі і тіла людини.

Ця проблема призводить до втрати контролю над власним життям і безсилля в спробах змінити ситуацію. Вживання ПАР руйнує сприйняття і мислення людини, рішення життєвих завдань стає занадто складним без алкоголю або наркотиків. Злоупотребляющий або залежний від вживання ПАР (психоактивних речовин) зазнає труднощів у взаємодії з оточуючими людьми і суспільством через неадекватного сприйняття світу і самого себе. Йому важко брати відповідальність за своє життя.

Залежність впливає на напрям зовнішніх дій, оцінку ситуацій, прийняття рішень у відповідь на події та обставини, що змінюються. Внаслідок мислення і поведінку залежної людини істотно відрізняється від поведінки здорового не вживати людини за багатьма критеріями та характеристиками. Для початку варто пильніше розглянути зміни мислення залежної людини.

Захисне мислення. Заперечення залежності. Помилки в поведінці.

Процес об’єктивної оцінки та аналізу ситуації, а так само підведення підсумків і прийняття рішень називається мисленням.

Вживання впливає на всі етапи процесу мислення не даючи можливості залежному припинити приймати ПАР і жити повноцінним життям в тверезості.

У людини в залежності формується так звана захисне мислення, що заперечує визнання проблеми, намагається всіляко контролювати, мінімізувати, порівнювати або виправдовувати вживання і відповідну поведінку. Без визнання залежності людина не здатна проаналізувати об’єктивно і знайти адекватний вихід з положення, і почати одужання так як процес заперечення проблеми і психологічний захист спрацьовує не усвідомлено. Визнання проблеми (залежно від вживання ПАР) вкрай болісно для психіки залежного, він може вдаватися до різноманітних методів заперечення порівнюючи себе з іншими людьми чий статок набагато гірше, виправдовувати вживання, шукати причини займатися чим-небудь іншим, крім одужання. Людина з залежним мисленням фантазує і будує нереальні плани замість реальних рішень і дій, намагається вирішувати завдання і виходити з ситуацій за допомогою вживання, його погляди і переконання складно змінити.

При утриманні від алкоголю або наркотиків без спроб зміни мислення людина приходить до труднощів в самореалізації, накопичення стресу і негативних емоцій, страждає самооцінка і зникає мотивація. Людина бачить спотворену картину реальності, може вважати, що впорається сам, і відмовляється від допомоги, не бажає визнавати очевидні факти, аналіз проводиться без врахування всіх аспектів проблеми, емоції впливають на прийняття рішень що призводить до помилок і самопораженческому поведінки.

Залежне мислення, заперечення залежності ведуть за собою регресію в одужанні і поверненню до вживання, тому настільки необхідно розглянути пильно поведінку у хімічно залежної людини. В першу чергу, залежний діє і реагує імпульсивно, підкоряючись емоціям, не може змінити поведінку, не оцінюючи критично свої вчинки. Зовсім люди можуть надходити без будь-якої усвідомлено переслідуваної мети, не замислюючись про наслідки. Подібна поведінка є причиною життєвих невдач, приводячи до погіршення емоційного стану, психологічної напруги переходить в думки і бажання повторного вживання наркотиків або алкоголю як способі впоратися зі стресом.

На жаль, людина потрапив в пастку залежності не аналізує свою поведінку і може повторювати дії, що приносять негативний результат, або ж намагається змінити те, що не можна змінити, – інших людей, обставини, минуле і т.д.

Залежному складно планувати і вчитися надходити по різному, бачити альтернативні варіанти досягнення бажаного, він діє першим прийшов на розум (і найчастіше неправильним) способом, вчинки управляються сплеском емоцій, – «спочатку роблю, потім думаю».

Вживання – частий симптом залежної поведінки, при простому утриманні без зміни внутрішніх зусиль (думок, бажань, прагнень) людина зазнає труднощів живучи в тверезості, і все одно рано чи пізно повертається до вживання.

Записатись на консультацію

Зміна залежного мислення

Постановка реальних цілей в одужанні, які будуть покращувати життя і внутрішній стан і прийняття відповідальності за розумне виконання рекомендацій програми і розуміння, що змінює себе сама людина, є запорукою досягнення бажаного результату й успіху в одужанні. Тільки зміни залежного мислення приносить зміни і допомагає реально боротися з хворобою.

Зміна мислення починається з чесного аналізу власного життя, видужуючому слід переглянути випадки втрати контролю, не закривати очі на існуючі проблеми, визнати, що подальше вживання зруйнує вже досягнуті результати і унеможливить подальше просування, визнати залежність найважливішою проблемою в житті. Необхідно вчитися не давати емоціям впливати на мислення, відмовлятися від почуття провини і сорому, повертатися в «тут і зараз» приймати відповідальність за рішення.

Спілкування з іншими видужуючими і консультантами позитивно впливає на процес зцілення мислення, людина вчиться приймати зворотний зв’язок, дивитися на себе з боку, довіряти оточуючим і шукати в інших людях відображення себе, намагатися рівнятися на тих у кого справи йдуть краще. Дисциплінованість є дуже важливим елементом зміни мислення, працює аналіз і планування дня, нагадування собі про завдання, систематизації і логічній послідовності роздумів про ситуаціях.

Зміна мислення процес важкий, але досяжний і приносить плоди в тверезості, допомагаючи людині справлятися із залежністю і плекати себе як особистість.

Записатись на консультацію

 

Оцініть автора
Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Максим

    Це дійсно так .

    Відповіcти
  2. Альона

    Дякую за інформацію.

    Відповіcти