Метадон – лікування залежності, властивість наркотику, наслідки вживання, профілактика і мотивація до одужання

лікування метадону метадон це- Блог

 

Перелік наркотичних речовин постійно поповнюється новими препаратами. При цьому деякі з них спочатку розроблялися для терапії різних патологій. Одним із таких препаратів є метадон (“мед”, “камінь”, “метал”, “хрест”). Крім того, він може називатися долофін, амідон, анадон. Спочатку лікарі застосовували його для притуплення больових відчуттів і усунення симптоматики психічних відхилень. Метадон застосовується в низці країн як замісна терапія під час лікування опійних наркоманій, тому в середовищі наркоманів існує думка про безпеку цього препарату, яку ретельно підтримують наркодилери. На сьогодні метадонова наркоманія вважається однією з найстійкіших, а її абстинентний синдром – одним з найтриваліших. Толерантність до речовини розвивається через кілька прийомів, а в разі передозування, у більшості випадків, настає летальний результат.

лікування метадону метадон це-

Метадон наркотик – опис, склад, ефект, властивість

Метадон належить до групи опіоїдів. У Росії його занесено до переліку медикаментів, заборонених до обігу і використання. Наркологи називають наркотик “ідеальним убивцею”, оскільки він має дві небезпечні якості: чинить сильний вплив і викликає стійку залежність. До того ж “мед” практично не виводиться з організму.

Серед наркозалежних поширений “вуличний метадон”, виготовлений кустарним способом. Наркодилери ніколи не розкривають складу метадону. Наркотик являє собою сіро-білий або білосніжний порошок із гранулами різного розміру. Для здешевлення виробництва, крім основної речовини, у препарат можуть додати “Димедрол”, соду, пральний порошок, крохмаль тощо. Наркотик продається в різних формах: таблетки, порошок, кристали. Візуально відрізнити “чистий” препарат від підпільного неможливо, потрібне проведення експертизи в лабораторних умовах.

Наркотична речовина викликає у хворого ейфорію і прилив сил. При цьому спостерігається дезорієнтація в просторі та загальмованість рухів. Також метадон має такі ефекти від вживання:

  • безсоння;
  • галюцинації;
  • втрата чутливості;
  • провали в пам’яті;
  • панічні атаки;
  • бажання прийняти нову дозу;
  • легкість у тілі;

У міру накопичення речовини в організмі наркотичне сп’яніння може тривати 6-20 годин, залежно від способу вживання та особливостей метаболізму пацієнта. Наркотик метадон приймають різними способами, але в будь-якому разі формування залежності відбувається швидко. Найчастіше хворі вибирають пероральний метод вживання таблеток або кристалів. У цьому випадку препарат чинить місцеву подразнювальну дію на слизові оболонки шлунка і кишківника, що призводить до формування на їхніх внутрішніх поверхнях трофічних виразок.

лікування метадону метадон це-

Уколи у вену підвищують ризик зараження СНІДом, гепатитом тощо. У разі тривалого вживання препарату в місцях ін’єкцій з’являються абсцеси та флебіти. Якщо голка не потрапить у вену, то в ділянці уколу починається некроз тканин.

При вдиханні подрібнених таблеток уражається слизова оболонка носа, розвивається риніт і сильна сльозотеча. Деякі добавки в складі наркотику призводять до відмирання функціональних тканин легені та розвитку фіброзу, який може надалі перейти в онкологію;

Препарат випускається в декількох формах:

  1. Кристали. Кристалічна форма виходить під впливом високих температур. Для збільшення об’єму та здешевлення виробництва до складу препарату можуть бути введені будь-які додаткові компоненти;
  2. Таблетки. Подібна форма зазвичай використовується в лікарнях або тими наркоманами, які бояться ін’єкцій. Таблетки можуть спровокувати серйозні патології ШКТ.
  3. Рідше метадонові наркомани можуть приймати внутрішньом’язово або мікстурою. Концентрацію діючої речовини в такому продукті складно контролювати, оскільки для його приготування застосовуються вуличні порошки. Від внутрішньом’язового вживання можуть розвиватися абсцеси.

Дія наркотику на організм людини

Дія метадону полягає в усуненні больових відчуттів. Він викликає ейфорію, розслабленість і відчуття спокою. Дія препарату триває до 3-х днів. Настільки тривалий ефект пояснюється тим, що речовина здатна накопичуватися в органах і системах, а згодом проникати в кровотік. Звикання розвивається вже після третього прийому, одночасно відбуваються серйозні зміни в психіці хворого і його організмі. З п’ятого прийому формується стійка толерантність і психічна залежність;Препарат виступає як антагоніст опіоїдних рецепторів, тобто посилює їхню активність. Взаємодія з чутливими клітинами призводить до виникнення побічних ефектів, наприклад, пригнічення дихання або зниження перистальтики ШКТ. Вживання “меду” негативно впливає на роботу більшості внутрішніх органів і систем, що призводить до збою обмінних процесів. Уже після перших доз спостерігається серйозне погіршення здоров’я:

  • порушення серцевого ритму;
  • утруднення дихання;
  • зниження здатності до зачаття;
  • тремор верхніх кінцівок;
  • судоми;
  • непритомний стан;
  • руйнування м’язів;

Негативний ефект метадон чинить і на організм вагітних жінок. Якщо майбутня мати приймає заборонену речовину, то підвищується ризик передчасних пологів і викидня. У немовляти часто діагностується абстинентний синдром: тремор, блювота, судоми, проблеми з диханням. Симптоматика проявляється протягом 2-х днів після пологів.

лікування метадону метадон це-

Наркотик впливає і на психічний стан пацієнта, змінюючи його емоційний фон і пізнавальні функції. Під час інтоксикації мислення стає загальмованим і розмитим. На зміну блаженному спокою незабаром приходить незрозуміла тривожність. У більшості наркоманів проявляються такі відхилення:

  • галлюцинації;
  • маячні ідеї;
  • безсоння;
  • провали в пам’яті;
  • проблеми з концентрацією уваги;
  • гнівливість;
  • депресія;

У разі тривалого вживання таблеток метадон знижуються інтелектуальні здібності, порушується робота шлунково-кишкового тракту, Оборотність подібних відхилень безпосередньо залежить від стажу наркомана.

Залежність від наркотику. Етапи метадону.

Толерантність до наркотику розвивається поступово. Спочатку формується психологічна залежність, коли з’являється непереборне бажання знову і знову вживати наркотик. Поступово вживання речовини стає регулярним. Але хворий, як і раніше, вважає, що тримає ситуацію під контролем і в будь-який момент зможе кинути згубну пристрасть;

Розпізнати наркотичне сп’яніння можна за такими ознаками:

  1. -звуження зіниць;
  2. -перепади настрою;
  3. -незначний розлад координації;
  4. -проблеми з мовленням;
  5. -загальмованість рухів

На другому етапі з’являється фізична залежність від метадону. Симптоми вживання забороненої речовини стають більш яскравими. Хворий збільшує дозування, після припинення дії наркотику відчуває ломку. Спостерігаються такі зміни в поведінці:

  1. судоми;
  2. блювота;
  3. дратівливість;
  4. утруднене дихання;
  5. невдоволення собою та оточуючими.

При регулярному прийомі наркотику протягом 2-4 місяців формується стійка залежність. Хворий стає непередбачуваним, впадає в депресію, робить спроби самогубства, страждає від галюцинацій і параноїдального марення.

Людина, яка вживає заборонені речовини, рано чи пізно починає виділятися своєю незвичною поведінкою і зовнішнім виглядом. Основні ознаки вживання метадону:

  1. сильно звужені зіниці;
  2. хвороблива худорба;
  3. землистий колір обличчя;
  4. людина носить речі з довгими рукавами навіть у теплу погоду, щоб приховати сліди від уколів;
  5. перепади настрою;
  6. захриплий голос;
  7. мимовільні м’язові судоми;
  8. неадекватна реакція на критику;
  9. свербіж шкірних покривів;
  10. постійна спрага;
  11. рясне потовиділення;
  12. сонливість.

При одноразовому вживанні метадон виводиться з організму відносно швидко. Однак виявити його частинки на волоссі або нігтях можна, навіть через 3 місяці після останнього вживання речовини.

Аналіз крові покаже наявність в організмі препарату через два дні після прийому меду. У сечі залишки наркотику можна виявити через три доби після вживання;

Види та стадії залежності від наркотику

Метадон викликає швидке психічне та фізичне звикання. Навіть толерантність до героїну формується не так стрімко. Абстинентний синдром може мучити хворого, який вирішив позбутися згубної пристрасті близько місяця. При героїні ломка триває максимум 7-8 діб.

Психологічна залежність від метадону формується у два етапи:

  • стадія ейфорії (після трьох тижнів прийому речовини);
  • вживання препарату для комфортного існування (доза постійно зростає, оскільки зростає толерантність до наркотику).

Формування фізичної залежності призводить до зміцнення психологічної тяги. Навіть збільшення дозування вже не приносить бажаного ефекту. На цьому етапі повністю зникає почуття задоволення. У подібному стані хворий може перебувати до 1,5 років. Препарат повністю опановує його розум і тіло.

На першому етапі після початку вживання забороненої речовини хворий відчуває прилив сил, він легко справляється з будь-якими завданнями на роботі. Закомплексовані та сором’язливі особистості стають душею компанії, творчі люди можуть працювати цілодобово безперервно над новим шедевром. Але ефект триває недовго – приблизно 30 днів з моменту першого прийому препарату. На цьому етапі ніхто не зізнається в залежності і не вважає себе наркоманом.

Друга стадія починається з потреби у збільшенні дозування речовини. Хворий зазначає, що колишня кількість “меду” вже не дає жодного результату. При цьому починає погіршуватися здоров’я, організму потрібна чергова порція наркотику. Намагаючись привести себе в нормальний стан і знову відчути ейфорію, пацієнт збільшує дозу.

Третя  стадія залежності від метадону характеризується агресивною поведінкою хворого. Ломка стає дуже важкою та болісною. Починають постійно з’являтися думки про самогубство, регулярно відбуваються панічні атаки. Різко погіршується стан здоров’я;

У теорії позбутися згубної пристрасті можна тільки на першій стадії. На практиці тільки 2% залежних можуть пережити стан ломки без медичної допомоги;

Наслідки прийому цієї наркотичної речовини

Наркотик завдає серйозного удару по здоров’ю пацієнта, оскільки сильна залежність може розвинутися вже після першого вживання, а ломка від метадону вважається однією з найважчих. Висока смертність від метадону через передозування. Через недотримання елементарних правил санітарії під час ін’єкцій хворий може заразитися СНІДом або гепатитом. При розвитку синдрому імунодефіциту наркоман може померти навіть від звичайної застуди.

 

Смерть через абстинентний синдром – часте явище серед наркоманів. Ризик летального результату збільшується, якщо у пацієнта є проблеми з печінкою, серцем або судинами.

Також шкода від метадону для організму полягає в такому:

-розвиток анорексії;
-підвищення рівня цукру в крові;
-безсоння;
-порушення зору;
-тяжке ураження нирок;
-слухові та візуальні галюцинації;
-апатія;
-гостра ниркова недостатність;
-розвиток аритмії;
-порушення діяльності системи травлення;
-системні болі в тілі;
-тривожність;
-порушення менструального циклу;
-зниження потенції;
-розвиток дихальної недостатності;
-руйнування інтелекту;
-психічні розлади.

Оскільки з кожним разом організм потребує все більше речовини, передозування серед метадонових наркоманів не рідкість. Зазвичай достатньо 20-40 мг, щоб отримати передозування. Але з розвитком толерантності до препарату і при тривалому стажі вживання потрібно більше речовини. Передозування метадоном супроводжується такою симптоматикою:

-больові відчуття в м’язах;
-блювота;
-непритомність;
-інфаркт;
-пригнічене дихання;
-неконтрольоване сечовипускання;
-дезорієнтація в просторі;
-інсульт;
-стрибки артеріального тиску;
-підвищена сонливість або безсоння.

Дія препарату з іншими речовинами

Передбачити, який ефект буде від змішування різних видів наркотиків або з’єднання їх зі спиртними напоями, неможливо. Такі експерименти цілком можуть завершитися найсильнішою інтоксикацією або летальним результатом.

Найнебезпечніші поєднання:

Метадон і кокаїн. Збільшується в кілька разів ризик інфаркту або інсульту. Організм працює на максимальних обертах, що прискорює його зношування. У хворого можуть з’явитися галюцинації та панічні атаки (мед із колою).

Метадон і алкоголь. Вживання подібного “коктейлю” зменшує приплив кисню до мозку. Можлива миттєва смерть. Незважаючи на високу небезпеку, це одне з найпопулярніших поєднань серед залежних. Наркомани вважають, що коньяк чи інший міцний напій посилюють ефект від “меду”.

Метадон і героїн. Ці речовини вважаються такими, що заміщають одна одну, однак при спільному вживанні можуть спровокувати передозування з летальним результатом.

Метадон і амфетамін. Збільшується ризик розвитку галюцинацій. У чотири рази зростає ймовірність появи цирозу печінки.

Метадон і димедрол. Димедрол посилює дію “каменю”, перетворюючи його з “легкого” наркотику на “важкий”. Негативний вплив на організм посилюється в кілька разів, що підвищує ризик летального результату.

Родичі та хворий

Наркозалежний родич – випробування для всієї родини, від поведінки яких багато в чому залежатиме, як складеться подальше життя хворого. Адже часто саме негативна реакція близьких стає блокатором на шляху до одужання. Залежний потребує підтримки та лояльного ставлення з боку родичів.

Обов’язково розмовляйте з хворим про його пристрасть, можливі наслідки та варіанти вирішення. Але робіть це, коли наркоман перебуває у тверезому стані.

Якщо родичі дізналися, що близька людина страждає від наркозалежності, то необхідно відразу вживати рішучих заходів. Наркотик впливає на психіку таким чином, що у пацієнта немає можливості відмовитися від нової дози. Іноді хворі виявляють бажання вилікуватися, коли стикаються з болісною ломкою.

лікування метадону метадон це-

Важливо достукатися до наркомана і переконати його пройти лікування в спеціалізованій клініці. Що раніше буде розпочато лікування, то більше шансів на успіх.

Не намагайтеся вилікувати метадонового наркомана в домашніх умовах. Для усунення залежності потрібне комплексне лікування і допомога професійних лікарів.

Діагностика

Метадон має незвичайну властивість – він накопичується в організмі. Саме це часто стає причиною передозувань. Через тривале виведення препарату перша або друга доза “осідають” у тканинах і клітинах, натомість наступні можуть спровокувати незворотні зміни.

Для діагностики стадії залежності метадоном використовують тести біологічних зразків – кров, сеча, слина. Сучасні методики дають змогу виявити речовину навіть у повітрі, що видихається, нігтях або в складі поту.

Найбільш затребуваний варіант діагностики – це експрес-тести, що продаються в аптеках. Спосіб їх застосування нічим не відрізняється від тих, що використовують вагітні жінки. Тестову смужку поміщають у ємність із сечею, а потім дивляться результат. Дві смужки свідчать про те, що пацієнт не вживає наркотик або з моменту останнього вживання минуло більше 3-х місяців. Одна смужка вказує на наявність в організмі частинок метадону

Лікування залежності

Наркозалежність неможливо усунути в домашніх умовах. У разі виникнення згубної пристрасті необхідно якомога раніше розпочати терапію, поки в організмі не відбулося незворотних змін. Для повного позбавлення від метадонової залежності знадобиться не менше 12 місяців.

лікування метадону метадон це-

Лікування після метадону містить такі етапи:

Детоксикація. Потрібно для зняття симптомів ломки. Включає в себе вітамінну терапію, застосування транквілізаторів, антидепресантів, анальгетиків тощо. На цей етап йде від 10 до 30 днів (точні цифри залежать від стану пацієнта).

Медикаментозне лікування. Застосовують препарати, що поліпшують обмін речовин і усувають поведінкові розлади. За необхідності додатково призначають снодійні та заспокійливі. Прийом медикаментів контролюється фахівцем. Щоб звести до мінімуму ризик рецидиву, призначають пролонговані блокатори.

Психотерапія. Сеанси проходять індивідуально і у форматі групових зустрічей. Найбільш поширеним є когнітивно-поведінковий підхід. Психотерапевтичні сеанси допомагають посилити контроль над емоціями, змінити поведінкові стереотипи і сформувати установку на боротьбу зі згубною пристрастю.

Реабілітація. Після проходження курсу лікування залежності від метадону у хворого зберігається низький рівень адаптації до життя в соціумі. Частково або повністю втрачені зв’язки з рідними та друзями, втрачені професійні навички та знання. У такій ситуації складно протистояти бажанню знову повернутися до наркотиків.

Реабілітація проходить у стаціонарі треннінг центру “НА ГРАНІ” та передбачає проживання в умовах, де максимально обмежені контакти із зовнішнім світом. Триває робота з психотерапевтом та психологом. Тривалість перебування в реабілітаційному центрі визначається індивідуально.

Профілактика та рекомендації

Щоб захистити наркомана від зриву й уникнути рецидиву, необхідна додаткова підтримка у вигляді амбулаторної програми для допомоги в соціалізації, а за необхідності – приймання медикаментів, рекомендованих лікарем.

Профілактика залежності від метадону включає в себе пошук способів отримувати задоволення від життя природним шляхом, без стимуляторів. Пацієнти, які страждають на метадонову залежність, направляються на індивідуальну та групову психотерапію. Термін лікування може становити 6 місяців і більше, надалі хворий перебуває під наглядом нарколога. Рекомендується участь у програмі “12 кроків.

Лікування метадонового наркомана охоплює не тільки зняття ломки й очищення організму, а й психологічний вплив. Вкрай важлива подальша соціальна адаптація людини. Найважливіше – бажання людини кинути згубну звичку і повернутися до нормального життя.

Схожі статті:

http://nagrani.com.ua/ru/posledstvyya-upotreblenyya-metadona/

https://nagrani.com.ua/uk/benzodiazepinova-zalezhnist/

https://nagrani.com.ua/uk/zalezhnist-vid-fenazepamu/

Якщо ви помітили, що ваша близька людина потребує професійної допомоги – не втрачайте час.

Зверніться до нас за цими контактами:

Безкоштовна консультація
+380686604046

Сайт: nagrani.com.ua

Ми є в соціальних мережах – приєднуйтесь https://www.facebook.com/nagrani.vin

 

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Анонім

    Да это серьезное заболевание знаю не по наслышки но наркомания это не приговор выход есть главное желание измениться и работа над собой и само собой ты должен возненавидеть этот разрушительный образ жизни так сказать коснуться своего дна

    Відповіcти
  2. Анонім

    Жить можно по другому главное честное желание выход есть

    Відповіcти
  3. Леонид

    Чітко описали що і як))

    Відповіcти
  4. Анонім

    Дякую!Познавально!Похвально!

    Відповіcти
  5. Олександр

    Метадон це страшний наркотик… Сам пережив дві клінічні смерті, Але завдяки вам, та господу богу досі живий.. Мої сфери життя відновились, в мене чудові відносини з батьками, я щасливий та тверезий!!

    Відповіcти
  6. Юлія

    Чим швидше людина звернеться за допомогою, тим швидше звільниться від страждань..

    Дякуємо Вам,за здоровий шлях!

    Відповіcти
  7. Леонід

    Чудовий наркотик, довго в кров’яного руслі а ще довше необхідно лікуватися((,молодці гарну справу робите

    Відповіcти
  8. Віталій

    Дякую вам корисну інформацію.

    Відповіcти
    1. Віталій

      Дуже повчальна корисна інформація.дякую вам

      Відповіcти
  9. Альона

    Цікава стаття, дякую.

    Відповіcти
  10. Богдан Іванович

    Чудово , доступно розписана, метадон проблема величезна в наш час, самому покинути не можливо , благо є центра реабілітації які допомагають почати жити по новому!!!

    Відповіcти
  11. Катерина

    Реабілітація проходить у стаціонарі треннінг центру “НА ГРАНІ” та передбачає проживання в умовах, де максимально обмежені контакти із зовнішнім світом. Триває робота з психотерапевтом та психологом. Тривалість перебування в реабілітаційному центрі визначається індивідуально

    Відповіcти
UK