Співзалежність

співзалежність Лікування алкоголізму

Алкоголізм – це страшна хвороба. І якщо не серед своїх близьких, то в найближчому оточенні ми обов’язково знайдемо когось, хто потерпає від цієї недуги. З віком ми можемо скласти свій власний трагічний перелік скалічених доль, зруйнованих сімей, загублених життів… Сьогодні ми поговоримо про те, що рідні алкоголіків також хворі. Вони страждають на співзалежність (інакше – співузалежненість, ко-алкоголізм). Дослідження показують, що один алкоголік може спровокувати стан співзалежності до 10 осіб із свого найближчого оточення.

Співзалежність є адекватною реакцією на патологічну залежність від психоактивних речовин або інших видів руйнівного поведінки.

Чому співзалежність – адекватна реакція на залежність?

Наприклад, ваша дитина (чоловік, партнер, батько) зловживає наркотиками або алкоголем (що небезпечно для здоров’я і життя), ваша нормальна реакція – страх. Якщо він робить це постійно – постійний страх. Ваша дитина (чоловік, партнер, батько) бреше. Ваша нормальна реакція – недовіра, підозрілість. Бреше постійно – хронічно недовіряє і підозрілість. Ваша дитина (чоловік, партнер, батько) деградує, його особистість деформується, ви спілкуєтеся вже не з тим, кого ви знали і любили багато років, а з кимось незнайомим, неприємним, ворожим. Ваше природна реакція – відчуження. Ваша дитина (чоловік, партнер, батько) поводиться неадекватно і агресивно. Ваша реакція – нерозуміння, постійний страх, прагнення себе убезпечити будь-якими засобами – ви закриваєтеся на всі замки, тікаєте з дому, викликаєте міліцію або швидку допомогу … Одним словом, всі ті реакції, які з боку виглядають, як безумство, насправді, зовсім здорова реакція на нездорову ситуацію. Вам необхідно пристосуватися до нової реальності і ви виробляєте нові поведінкові стереотипи, які допомагають вам не зійти з розуму. До тих пір, поки всі ці зусилля спрямовані на збереження власного розуму і хоча б відносного благополуччя, можна сказати, що з вами все в порядку. Але, якщо ваші зусилля спрямовані на зміну (порятунок) іншої людини – це повне безумство.

Співзалежність – це такий розлад особистості і поведінки, яким страждають особи, які перебувають у шлюбі або близьких відносинах з хворим хімічної або будь-який інший згубної залежністю, особи, які мають одного або обох батьків, хворих хімічною залежністю.

Співзалежність– це хворобливий, на рівні манії, болісний патологічний стан, що характеризується сильною емоційною, соціальною та навіть фізичною залежністю від іншої людини. Найчастіше термін вживається стосовно родичів і близьких алкоголіків, наркоманів та людей з будь-якими іншими залежностями…

Людина буквально не може жити без хворого. Він повністю зосереджена на допомозі, яку зобов’язана йому дати, на турботі і опікуванні. Простіше кажучи, весь їхній світ починає обертатися тільки навколо хворого.

Записатись на консультацію

Співзалежним особам притаманно:

  • патологічна залежність від відносин з алкоголіком, що мають бути збережені будь-що, адже без них співзалежний почувається непотрібним та самотнім;
  • намагання вирішувати проблеми залежного замість нього через упевненість, що залежний нездатний робити це самостійно;
  • ненависть до себе, ігнорування власних потреб та нехтування інтересами людей, що об’єктивно потребують уваги співзалежного (наприклад, діти, старі батьки);
  • маніпулювання поведінкою залежного, використання його почуттів – провини, сорому, співчуття тощо – з метою встановлення повного контролю над ним;
  • схильність до самообману, виправдання будь-яких вчинків алкоголіка та своїх вчинків, спрямованих на його «порятунок».

Отже, Ви співзалежні від алкоголіка, якщо:

  1. непокоєтесь з приводу кількості спиртного, що він вживає;
  2. маєте фінансові проблеми, пов’язані з його пияцтвом;
  3. хвилюєтесь через його пізні повернення додому;
  4. відчуваєте сором через те, що він п’є, приховуєте його хворобу від оточуючих;
  5. почуваєте себе винною – з різних причин: вам здається, що він п’є через вас, що ви не вмієте його врятувати, що вчасно його не покинули, не убезпечили дітей;
  6. допомагаєте йому долати негаразди, пов’язані з пияцтвом;
  7. переконані, що в пиятиках винен не він, а друзі, колеги, родичі… чи, приміром, обставини, важке життя, характер роботи;
  8. часто думаєте про самогубство;
  9. вдаєтесь до погроз розлученням;
  10. завжди намагаєтесь визначити факт вживання алкоголю та оцінюєте міру сп’яніння;
  11. шукаєте заховане спиртне;
  12. переконані, що він самотужки може покинути пити, якщо справді цього захоче;
  13. уникаєте дратівливих моментів у спілкуванні;
  14. відмовляєтесь від домашніх свят або запрошень у гості;
  15. почуваєте себе нещасною, переконані, що саме алкоголізм близької людини зіпсував вам життя;
  16. обмежуєте спілкування з друзями та колегами;
  17. зриваєте злість на комусь іншому, хоча насправді роздратовані через його поведінку;
  18. переконані, що оточуючі не розуміють всю міру ваших страждань через життя з алкоголіком.

СПІВЗАЛЕЖНІ, ПОЧУЙТЕ !

Важливий аспект і один з найголовніших – припинити обслуговувати хворобу родича, а також контролювати, переслідувати, спасати, давати гроші, викупати с ломбарда речі, погашати кредити, приносити їжу в кімнату та застеляти за його постіль. Такими діями скоріше за все залежний потрапить до могили, а ніж в центр реабілітації.

НЕБЕЗПЕКА

Нерідко коли залежний виліковується, життя співзалежного ніби втрачає сенс і він підсвідомо може намагатися повернути алкоголіка до спиртного. І це найстрашніше.

Записатись на консультацію

Важливо усвідомлювати те, що будь-яка людина, що знаходиться у близьких відносинах з алкоголіком, набуває ознак співзалежності.

Реабілітаційний центр "На грані" Вінниця
Додати коментар

  1. Руслан

    Жить необходимо своей жизнью, а в случае с созависимостью ты и сам страдаешь и родственнику не даёшь толком разобраться в себе…

    Відповіcти
  2. Альона

    Дуже важлива і корисна інформація.

    Відповіcти
  3. Юлія

    Дякую. Гарна стаття. Дякую за розуміння, завдяки вашим терапевтичним заняттям у центрі і цінною інформацією я вирішила багато непорозумінь у родині. Співзалежність іноді виявляється важчою, аніж хімічна залежність.

    Відповіcти